Działanie i Montaż

Jak działa centralny odkurzacz?centraln_system

System centralnego odkurzania  składa się z jednostki centralnej (odkurzacza), materiałów instalacyjnych wykonanych z PCW, gniazd ssących i akcesoriów do sprzątania. Sprzątając, posługujemy się jedynie wygodnym i lekkim wężem (o długości 7,5 m lub 9 m). Uruchomienie odkurzacza następuje przez włożenie węża do gniazda ssącego lub użycie włącznika w rękojeści tego węża. Zasysany kurz transportowany jest zainstalowanymi w ścianach rurami PCW do jednostki centralnej. Jednostkę montuje się w oddalonej od pomieszczeń mieszkalnych części budynku – w garażu, kotłowni, pomieszczeniu gospodarczym. Oczyszczone powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz. Kurz bezpowrotnie znika ze sprzątanych miejsc!

Jak montujemy?

Planowanie- jest podstawą sukcesu montażu instalacji centralnego systemu odkurzania.

Odpowiednio rozmieszczone gniazda ssawne są kluczem do prawidłowego i wygodnego użytkowania centralnego odkurzacza przez wiele lat. Wąż giętki musi mieć możliwość dotarcia do każdego zakamarka domu omijając meble. Musi być doprowadzony również do zasłon, pomieszczeń sanitarnych i kątów sufitu. Idealne na umieszczenie gniazd ssawnych są miejsca centralne takie jak korytarze i dolne części klatek schodowych. Należy unikać miejsc za meblami lub drzwiami. Sznurek lub sam wąż o długości 9 m może okazać się pomocny w planowaniu rozmieszczenia gniazd ssących (jeśli korzystamy z planu domu, wąż można zastąpić sznurkiem).

Należy znaleźć równowagę pomiędzy najlepszymi miejscami do instalacji gniazd ssawnych a miejscami praktycznymi z punktu widzenia obsługi. Przy odrobinie pomysłowości możliwe jest znalezienie odpowiednich miejsc.

Jeżeli chcecie Państwo we własnym zakresie określić ilość gniazd ssących, proszę posłużyć się poniższym schematem:

image002

Sugerujemy wykonanie prac w dwóch etapach:

Pierwszy etap:

Rozprowadzenie instalacji podciśnieniowej najlepiej przeprowadzić w czasie budowy lub remontu budynku. Wszystkie elementy systemu mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w budynkach typu szkieletowego jak ich tych murowanych, gdzie instalacja jest zalewana betonem. W przypadku budynków już wykończonych do poprowadzenia instalacji wykorzystuje się kanały wentylacyjne, przestrzenie między ścianami, sufity podwieszane. Najczęściej stosuje się przewody z PCV, które na długości są łączone: klejem, obejmami gumowymi lub skręcane. Aby zminimalizować opory przepływu powietrza, dobrze jest stosować przewody o największej średnicy wewnętrznej. Przewody cieńsze łatwiej jest jednak ukryć w ścianach. Najlepiej więc stosować przewody o średnicy do 50 mm. Do łączenia poszczególnych przewodów powinno się używać kształtek zaprojektowanych specjalnie do tego celu. Kształtki mają takie załamania o dużych promieniach i są precyzyjnie wykonane. Ich stosowanie zmniejsza ryzyko zatykania się przewodów. Niektórzy inwestorzy, aby było taniej, wykorzystują przewody kanalizacyjne z tworzyw sztucznych. Może to być jednak oszczędność pozorna. Różnica w cenie jest niewielka, a koszty ewentualnej wymiany zatkanych rur – zwłaszcza tych zamurowanych w ścianach – mogą okazać się bardzo duże. Rury i kształtki kanalizacyjne zaprojektowane są do grawitacyjnego i bezciśnieniowego przepływu ścieków. Łączone są gumowymi uszczelkami, które podczas eksploatacji mogą się zestarzeć, rozszczelniając instalację. Na etapie montażu przewodów nie ma potrzeby instalowania gniazd ssących. Będą one potrzebne dopiero w momencie montażu odkurzacza centralnego. W ich miejsce należy zainstalować przykrywki do tynkowania, nazywane też maskownicami gniazd ssących. Zabezpieczają one nieczynną instalację przed zapchaniem podczas budowy czy remontu domu. Można wtedy bezpiecznie tynkować ścianę w okolicy gniazd bez obawy o ich zniszczenie.

Drugi etap:

Po wykończeniu ścian i podłóg montuje się jedną z jednostek centralnych, której właściwy dobór uzależniony jest od powierzchni budynku oraz od ilości osób mających jednocześnie korzystać z systemu. Gwarantujemy naszą pomoc przy uruchomieniu zapewniającą funkcjonalność oraz właściwe działanie przez wiele lat. Później pozostaje jedynie dobór odpowiednich gniazd ssących oraz akcesoriów do sprzątania.

Comments are closed